Torrent Nedir Nasıl Kullanılır ? | Yazan Gençlik

Torrent Nedir Ne Değildir, Nasıl Kullanılır ?

The Pirate Bay Torrent

Torrent nedir ne değildir size anlatmak istedim. Torrent teknolojisi bir paylaşım teknolojisidir. Normalde internet üzerinden bir dosya indirmek istediğinizde bilgisayarınız bir sunucu (server)’a istek yollar, sunucu büyük otomatik bir dolap gibidir sizin dosyanızı bulur ve size yollar. Torrentte ise bir dosya indirmek istediğinizde, önce ” torrent sitesi “ne gidersiniz, bu sitede adresler mevcuttur, sizin indirmek istediğiniz dosyanın kimlerde olduğunun bir listesini size yollar. Şimdi bilgisayarınızdaki torrent yazılımı bu listeye bakar ve sırayla bu listedekilere bize şu dosya lazım ağabey diye rica eder ve dosya indirilmeye başlar. Torrentin farkı dosyayı indirirken bir değil örneğin yirmi bin kişiden birden indirirsiniz, ve bu arada dosyanınz sizde olduğu kadarını da paylaşmaya başlarsınız.

Şöyle de açıklayabilirim normal indirme bir bayiden gazete almaktır, bütün halinde alır okursunuz. Torrentten indirmek, o gazeteyi almış kişilerden sayfa sayfa toplamak ve birleştirmektir. Siz onlardan sayfa alırken onlar da sizde bulunan sayfaları isterler, herkes gazeteyi tamamlar.

The Pirate Bay Torrent

Nasıl kullanırım ? Torrent kullanmak için özel yazılımlar var, bunların bazıları utorrent (www.utorrent.com – tavsiye ederim), azerus, bitlord, bittornado gibidir. Önce bu yazılımı yükleriz. Daha sonra torrent sitelerinden adres listeleri (torrent dosyaları) indirmemiz gerekir, bu sitelere örnek olarak Iso Hunt (www.isohunt.com – tavsiye ederim), The Prite Bay (www.thepiratebay.org), ve daha nice site mevcuttur, bu siteler arama motoru gibidir ve aradığınız torrenti bulmanızı sağlar. Torrenti bilgisayarınıza kaydettikten sonra torrent programı ile açarsınız ve indirme işlemi başlar. Torrent ararken dikkat etmeniz gereken hususlar torrentin yaşı, seeder (ekinci) ve leecher (emici) sayılarıdır. ekinciler dosyaya tamamen sahip olan ve dağıtımı yapanlardır. emiciler de dosyayı indirmeye çalışanlardır. ekinci ne kadar çoksa emiciler o kadar hızlı indirir, siz de bir emici oluyorsunuz dosya indirme bitene kadar, dosya inince ekici hale geçersiniz. Torrentlerin yaşı arttıkça ekici sayısı azalır ve dosya yavaş gelir. ekici sayısı sıfır olursa o dosya inmeyecek gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir