Torununa Bakan Devletten Çocuk Aylığı Alabilecek | Yazan Gençlik

Torununa Bakan Devletten Çocuk Aylığı Alabilecek

Bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı açıklama ile yeni bir döneme girilmekte. Artık torununa bakan büyükanneye devlet desteği gelmekte.

bebek

Hükümetin son yıllarda genç nüfusun ileri yıllarda azalmaması için çocuk teşviki sürmekte. Bu güne kadar bu konuda bir çok çalışma yapılarak insanların çocuk yapmaya teşvik etmeye devam edilmekte. Yapılan bu çalışmalara aynı zamanda kadın çalışanların sayılarının düşmemesi ve aynı zamanda çocuk yapabilmelerini sağlayan düzenlemeler ile çalışan kadınların daha kolay bir şekilde çocuklarını büyütmeleri sağlanmakta. Bakan Müezzinoğlu’nun yaptığı açıklamada şuan kadın çalışan oranının yüzde 27’den 33’e çıktığını ancak hala yüzde 40 bandını aşamadıklarını söylerken yapılan bu uygulama ile annelerin çalışma hayatında daha etkili olmaları hedeflenmekte.

3 yaş altı çocuklara bakan büyükanneye para verilecek

3 yaşından küçük çocuklara eğer büyükanne bakmaya karar verirse devlet çocuk parası verecek. Çocuk parası çocuk sahibi tarafından belirtilen kişiye ödenecek. Bu sayede annelerin çalışma hayatlarına kaldıkları yerden devam etmeleri için bakıcı bulma sorunu büyük ölçüde azalacak. Büyükanne tarafından bakılan çocuk aynı zamanda aileden biri ile birlikte olacağı için daha güvenilir bir ortamda yetişecek. Şuan için İzmir ve Bursa’nın pilot bölge olarak seçildi. Belirli bir süre yapılacak olan uygulamada bine civarında ailenin yararlanması sağlanacak. Eğer yapılan çalışmalarda istenilen verim alınırsa bu uygulama Türkiye geneline yayılarak annelerin daha rahat bir şekilde çocuklarının bakımının yapılması için olanak sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir