Trafik Sıkışıklığının En Çok Yaşandığı Ülkeler Sıralamasında Türkiye 10. Sırada | Yazan Gençlik

Trafik Sıkışıklığının En Çok Yaşandığı Ülkeler Sıralamasında Türkiye 10. Sırada

Ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de trafik insan yaşamı açısından önemli bir öneme sahip. Trafiğin çok olduğu ve çözülemediği bölgelerde bu sorun insanların yaşamlarını yakından etkilemektedir. Küresel konumlama sistemi ile kara yolu izleme verilerinin analiz edildiği raporda Türkiye 10. sırada yerini aldı.

2016 yılındaki verilere dayanarak gerçekleştirilen raporda trafik bakımından en yoğun olan ülkeler sıralandı. İlk 10 listesinde Türkiye sonuncu olurken birinci sırada Tayland var. Amerika merkezli şirket olan INRIX veri firmasının hazırladığı rapora göre 2016 yılında Tayland’daki sürücülerin yıl içerisinde toplamda 61 saat trafikte kaldıkları ortaya çıktı. Bu oran ile ülke dünyanın en çok trafiğinin olduğu ülke olarak kayda geçti.

Tayland sonrasında yıl içerisinde 47 saat trafikte kalma oranı ile Kolombiya ve Endonezya ikinci ve üçüncü sırayı aldı. Listenin ilk 10 sıralamasında Amerika ve Rusya’da bulunuyor. Her iki ülke sürücüsü yıl içerisinde ortalama olarak 42 saat trafikte mahsur kalıyor. Dördüncü ve beşinci sıraları ABD ve Rusya alırken altıncı sırada 39 saat ile Venezuella var. Güney Afrika 38 saat trafikte kalırken Brezilya ve Porto Riko 37 saat trafikte kalma oranına sahip.

Türkiye ise trafikte kalma oranı olarak 34 saat ile 10. sırada. Bu rakam ülke geneli için geçerli olmakta. Ülkemizin en yoğun trafiğine sahip olan İstanbul ise yıllık 59 saat trafik yoğunluğuna sahip. İstanbul bu oran ile şehirler arasındaki sıralamada 15. sırada yerini alarak en yoğun trafiğe sahip olan şehirler arasına girmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir