TSK'ya Güç Katacak Göktürk 1 Geliyor | Yazan Gençlik

TSK’ya Güç Katacak Göktürk 1 Geliyor

Milli Savunma Bakanlığı için İtalyan uzay hizmetleri şirketi Telespazio ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) işbirliğinde geliştirilen yüksek çözünürlüklü yeryüzü gözlem uydusu Göktürk 1 Türkiye’ye geliyor.

TÜBİTAK UZAY ve TAI işbirliği ile geliştirilen keşif uydusu Göktürk 2, 18 Aralık 2012 tarihinde Çin’deki Jiuquan Fırlatma Üssü’nden uzaya fırlatılmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne istihbarat alanında hizmet verecek olan Göktürk 1 uydusu ise 2016’nın ilk yarısında fırlatılacak. 7 Mayıs’ta Ankara’ya gelmesi planlanan uydu Göktürk 1 Fransa’nın Cannes şehrinden yola çıktı. Cannes’dan yola çıkan keşif ve gözetleme uydusu, törenle uğurlandı.

gokturk-1-uydusu

TSK İçin Bük Avantaj

Uğurlama töreninde yapılan açıklamalarda Savunma Sanayii Müsteşarlığı Uzay Daire Başkanı Celal Sami Tüfekçi Göktürk 1 hakkında TSK için büyük bir istihbarat edinme kaynağı olacak ifadelerinde bulundu. Ayrıca projeye katılan şirketlere de teşekkür etti.

Cannes’daki Göktürk 1 uğurlama töreninde yapılan açıklamalardan anlaşılacağı üzere Göktürk 1 görüntülerinin karasuyu ve hava sahası kısıtlamaları olmaksızın elde edilmesi, işlenmesi, depolanması ve değerlendirilmesi sağlayacak. Bunun için bir Keşif Gözetleme Uydu Sistemi ve Türkiye’de üretilecek tüm uydulara hizmet edecek Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi (USET) tedarik edilmesi amaçlanıyor.

2016 yılında Fransa’nın deniz aşırı toprağı Fransız Guyanası’ndan fırlatılması planlanan istihbarat uydusu Göktürk 1 ayrıca  orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi alanlarda da hizmet verecek. Günlük fotoğraf çekme sayısı da 278 olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir