Türk Lirası Dolar Karşısında Eziliyor ! | Yazan Gençlik

Türk Lirası Dolar Karşısında Eziliyor !

Dolar Türk Lirası

Dolar Türk Lirası karşısında yükselmeye devam ederken Dolar/TL paritesi bu sabah borsaların açılmasıyla haftaya 2,64 gibi bir oranla başladı ve böylece 12 yılın zirvesi olan 2.6481 seviyesine çok yaklaşmıştı. Derken saat 11 civarını gösterirken beklenen oldu ve Dolar/TL paritesi 12 yılın zirvesi 2.6481 seviyesini geride bıraktı.

Dolar-Türk-Lirası

Dolar bu sabah Yen karşısında bir düşüş görse de ana altı para birimi karşısında yükselişine devam etti. ABD’deki geçen haftanın zayıf istihdam rakamları da bu yükselişe dur diyemedi. Geçen haftanın ABD istihdam verilerinin düşmesinin kalıcı olmadığı anlaşılınca dolar diğer para birimleri karşısındaki değerini yükseltmeye devam etti. 13 Nisan 2015 Pazartesi sabahı borsaların işlem yapmaya başlamasıyla dolar/TL paritesi 2,64 civarında seyrederken dolar Türk Lirası karşısındaki yükselişini sürdürüp 12 yılın zirvesini aştı. Doların TL değeri 2,64’ü gördü.

DailyFX döviz analisti David Song, “Fed, G10 merkez bankaları arasında gelecek 12 ay içinde faiz artırması beklenen tek merkez bankası. Bu durum devam ettiği sürece doların, daha düşük getirili para birimleri karşısındaki kazanımlarını korumasını bekliyoruz” dedi.

Uzmanlar geçen haftaki ABD istihdam rakamlarının düşüşünün kalıcı olmadığını ve ABD’nin merkez bankası FED‘in ilk faiz artışını bu yıl yaparak diğer gelişmiş ülkelerden faiz konusunda ayrışacağı beklentisi, uzun vadede doların tarihi zirveleri zorlayacağının sürpriz olmayacağının altını çizdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir