Türkiye Suriye Operasyonuna Hazırlanıyor | Yazan Gençlik

Türkiye Suriye Operasyonuna Hazırlanıyor

Basına sızan bilgilere göre Türkiye Suriye’ye bir askeri operasyon düzenleyecek. Türkiye’nin Suriye operasyonuna dair 2 iki harekat planı var. IŞİD’in Suriye’nin Kuzeyindeki Mare’den Cerablus’a kadar uzanan hattı işgal edince Ankara harekete geçti. Sarayda ve köşkte konuyla ilgili art arda güvenlik toplantıları düzenlendi.

Yapılan toplantıların neticesinde Başbakan Davutoğlu, askerden Suriye’ye girilmesi için hazırlıkların yapılması emrini verdi.TSK, operasyonun öncesi ve sonrası doğacak sorunların iyi hesaplanması gerektiğini belirterek konuya temkinli yaklaştı. Ancak başbakanlık operasyonda ısrar edince TSK, yazılı emir istedi. Ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu yazılı bir direktif hazırlatıp imzaladı ve karargaha gönderdi.

Türkiye’nin Suriye Operasyonu Planı

Güvenlik toplantısında yapılan plana göre asker önce Cerablus’a girecek. Burada, sınırdaki topların da yardımıyla IŞİD hakimiyeti bitirilip batıya hareket edilecek. Ardından batıya ilerleyecek olan asker, Celabrus’tan Azez ve Mare’ye uzanan hattı kontrol altına alacak.

suriye-savasi-haritasi

Operasyona 18 bin askerin katılması planlanıyor. Tabi tüm bunlar TSK ve Türkiye’nin tamamıyla Suriye Savaşı’na müdahil olmak istediği anlamına gelmiyor. Asker Türkiye sınırından itibaren en fazla 33 km mesafede aktif olacak. Ayrıca askerin büyük bir çoğunluğu 28 km derinliğe dahi inilmeyecek.

Operasyonun amacı sınır güvenliği ve PYD’nin bölgede olası bir defacto Kürt devleti kurma ihtimaline karşı tedbir olarak tanımlanıyor.

Türkiye harekat için dünya kamuoyunu ikna etmeye çalışacak. Eğer ikna edemez ve uluslararası desteği göremez ise bu  durumda Lübnan modelini devreye sokmayı planlıyor. İsrail, Lübnan’ın güneyinde Hizbullah kamplarının bulunduğu bölgede kendi güvenliğini gerekçe göstererek tek yanlı tampon bölge ilan etmişti. Türkiye, tek yanlı tampon bölge kartını elinde tutacak.

TSK’nın Operasyona Dair Endişeleri

Asker ise endişeli. Askerin endişeleri şu şekilde:

  • Başka bir devletin toprağını işgal etmek uluslararası sorun yaratabilir.
  • ABD ve koalisyon güçleri ile ilişkiler bozulabilir.
  • Rusya, İsrail ve İran’ın tepkilerini üzerimize toplayabiliriz.
  • Dışarıda PYD, içeride PKK var. PYD – PKK koridorunun yıkılması PKK sorununu başka bir boyuta taşıyabilir.

Asker, ” Biz Suriye’ye girer ve yangını söndürürüz. ” diyor. Ancak karşımızdaki yangının büyüklüğü nedir ? Geri dönerken ne ile geri döneceğiz ?  Yani arkamızda ne bırakacağız veya ne ile geri döneceğiz ? gibi soruların cevaplarını da alamadığı için tedirgin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir