Türkiye Uluslararası Sularda Operasyona Çıktı | Yazan Gençlik

Türkiye Uluslararası Sularda Operasyona Çıktı

Türkiye, uyuşturucu madde taşıdığı belirlenen Bolivya bandıralı gemiye, Libya açıklarında, uluslararası sularda operasyon düzenleyerek el koydu.

İçişleri Bakanlığından edinilen bilgilere göre, uluslararası sularda Bolivya bandıralı bir geminin uyuşturucu madde taşıdığı ve uyuşturucu kaçakçılığı yapılacağı bilgisinin gelmesi üzerine, Türk güvenlik güçleri ilk etapta, Bolivya bandıralı gemiyi takibe aldı.  Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nı konuyla ilgili bilgilendirdi.

Sahil Güvenlik 1 uçak ve 1 gemi ile söz konusu geminin yerini tespit ederek takibe başladı.

3 Ocak’ta sahil güvenlik tarafından takibe alınan gemiye gerekli izinler alınıp dün operasyon düzenlendi.

Birleşmiş Milletler’in uyuşturucu ve psikotrop maddelerin kaçakçılığına dair sözleşmesinin ilgili maddesi gereği, Bolivya hükümetinin de işbirliği ile Türk güvenlik güçleri uyuşturucu taşıyan gemiye uluslararası sularda operasyon düzenledi.

uluslararasi-sularda-gemi

Dün, Libya Tobruk Limanı kuzeydoğusu uluslararası sularda başlayan operasyon, 13 ton esrar maddesinin ele geçirilmesiyle devam ediyor. Bu aşamadan sonra incelemelerin yapılabilmesi ve operasyonun noktalana bilmesi için geminin Türk karasularına getirileceği bildirildi.


[Edit: 07.01.2016 ]

Albatros Harekatı görüntüleri

Operasyonun ardından, 7 Ocak’ta edinilen yeni bilgilere göre; Türk güvenlik güçlerinin uluslararası sularda uyuşturucu yüklü gemiye gerçekleştirdiği harekata dair ilk görüntüler basına servis edildi. Türkiye’den yaklaşık 322 mil uzaklıkta gerçekleştirilen sınır ötesi operasyon, Albatros Harekatı olarak isimlendirildi. ” TCSG Yaşam ” ve ” TCSG Umut ” gemileri ile bir Sahil Güvenlik uçağının görev aldığı operasyonda 5 tondan fazla toz esrar ele geçirildi. Tam sayı belirtilmezken ele geçirilen tozun 12, 13 ton olduğu tahmin ediliyor. Albatros Harekatı operasyonunuda el konulan Bolivya bandıralı geminin Joudi adlı bir ticaret gemisi olduğu açıklandı.


Türkiye’nin Uluslararası Sulardaki İlk Operasyonu

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bolivya bandıralı uyuşturucu taşıyan gemiye Libya açıklarında yapılan operasyonun, uluslararası sularda gerçekleştirilen ilk Türkiye operasyonu olduğu belirtildi.

Suriye Limanından demir almış

Geminin Suriye’deki bir limandan hareket ettiği, ele geçirilen 13 ton toz esrar maddesinin ise Avrupa ülkelerine dağıtılmasının amaçlandığı öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir