Türkiye'de TÜBİTAK Öncülüğünde Çip Fabrikası Kuracak | Yazan Gençlik

Türkiye’de TÜBİTAK Öncülüğünde Çip Fabrikası Kurulacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Bilim Kurulunda Türkiye’de seri üretim yapacak bir çip fabrikası kurulması yönünde karar çıktı. TÜBİTAK Bilim Kurulundan çıkan bu kararın haberini, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık verdi. Çip fabrikanın kurulması yönünde bilim kurulundan çıkan karar neticesinde fabrikanın Gebze‘de kurulması düşünülüyor.

 

TÜBİTAK’ın kendi laboratuvarlarında çip ürettiği biliniyordu. Fakat Gebze’de kurulacak fabrika ile Türkiye seri çip üretimine başlayacak. Bakan Fikret Işık’ın yaptığı açıklamaya baktığımızda, çip fabrikasının üreteceği çipin özelliklerine yönelik bazı ip uçları çıkarabiliyor. Yapılan açıklamaya göre TÜBİTAK’ın önderliğinde Gebze’de kurulması planlanan fabrikanın üreteceği çip, silisyum temelli üretilecek ve Türkiye’nin ilk büyük ölçekli seri üretimi olacak. Silisyum temelli çip üretimi ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi ortaklığında bağlatılan ülkenin ilk galyum nitrat temelli çip üretimi yapacak fabrikasından sonra çip üretiminde 2. olacak.

Bakanın açıklamalarına göre TÜBİTAK öncülüğünde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve şirketleri ortaklığında kurulacak. Ve fabrikanın kurulmasına yönelik çalışmalar takriben 1 yıl sürecek. Işık’ın yaptığı açıklamasında çalışmaları 1 yıl sürecek olan fabrikanın TÜBİTAK Gebze Kampüsüne ve Bilişim Vadisine yakın bir yerde inşa edileceği belirtildi. Işık son olarak çip fabrikasının yapılabilmesi için kurulacak şirketin işlemlerinin yürütülmeye başlandığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir