TURKP Logo Benzerliği ile 2 Bin Oy Aldı | Yazan Gençlik

TURKP Logo Benzerliği ile 2 Bin Oy Aldı

Trabzon İlinin yerel basınında yer bulan habere göre Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, logosunun AKP logosuna benzerliği sayesinde beklenenin üstünde büyük bir oy aldı. Yerel basının iddiasına göre TURKP, logosunun AK Parti’ye benzerliği  sayesinde 2015 Genel Seçimleri Trabzon Geneli sonucu  1961 oy aldı. Böylelikle TURK Partisi Trabzon’da BTP’yi  oy sayısı olarak yakaladı.

Trabzonlu Haydar Baş’ın genel başkanlığını yaptığı BTP Trabzon’da 2288 oy alırken Haber 61’e göre TURKP hiç bir seçim çalışması yapmadığı halde 1961 oy aldı. Haber 61 TURKP’nin beklenin üstünde bu kadar  yüksek bir oy almasının nedenini parti logosuyla ilişkilendirdi.

turkp-parti-logosu

TURK Partisi’nin logosu yeni doğan yarım bir güneş ile çevreye saçılan ışınlardan oluşuyor. Hal böyle olunca Trabzon yerel basını seçmenin logoya aldanarak AKP’ye oy attığını sanarak yanlışlıkla TURKP’ye oy attığını iddia etti. Bu da bir logo nedeniyle AKP’nin 2 bin küsur oy kaybettiğini gösteriyor.

Logosu AK Parti’ye benzeyen TURKP 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde % 0,16 oy oranını yakaladı. En çok oy aldığı yer ise  5318 oy ile İstanbul 1. Bölge,  en düşük oy aldığı yer ise 3’er oyla Aksaray, Bolu ve Burdur oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir