Uzun Yol Şoförleri İçin Yeni Dönem Başladı | Yazan Gençlik

Uzun Yol Şoförleri İçin Yeni Dönem Başladı

Şehirler arası otobüs seferlerinde şoförlerin daha dikkatli bir şekilde araba kullanmak için trafik kurallarına uymaları gerektiğini göstermek ve yolculara da trafik kuralları gereği emniyet kemerlerinin takmaları gerektiği gibi önemli bilgilerin firma tarafından paylaşılmasını sağlamak için Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığı bir uygulama başlattı. Uygulamanın ismi “sivil trafik uygulaması”.

trafik-polisi

Sivil trafik uygulaması sayesinde artık şehirler arası otobüs seferlerinde sivil trafik polisleri olabilecek. Ülkemizin 81  ilinde uygulamanın başladığı belirtilen bu çalışmada trafik polisleri herhangi bir kişiye haber vermeden sivil olarak otobüs biletini almakta. Burada kimse böyle bir uygulamanın olduğundan farkında olmamakta. Sivil trafik polisi yol boyunca şoför ve diğer çalışanların trafik kurallarına uyup uymadığı konusunda incelemeler yapmakta. Yapılan incelemeler sonrasında eğer trafik kurallarına aykırı davranışlar olursa bu durumlar karşısında gerekli trafik cezaları uygulanmaktadır.

İlk sivil trafik uygulaması Ankara’dan İstanbul’a giden bir otobüste gerçekleştirildi. Sivil trafik polisi seyir sonrasında 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’na kadar yaptığı incelemelerde otobüste bulunan firma yetkililerinden yolcular için emniyet kemerlerinin takılması için herhangi bir uyarı yapmadığını tespit etti. Aynı zamanda sivil trafik polisinin yaptığı incelemelerde şoföre ceza da uygulandı. Kapalı alanda tütün ürünü kullanmaktan ve emniyet kemeri takmamaktan 190TL para cezası kesildi.

Yolcuların fikirleri alındığında uygulamadan çok memnun kaldıklarını ve yolculuk esnasında emniyet kemerini takmanın zorunlu olduğunu önceden bilmediklerini, bu uygulamanın her zaman olması gerektiğiniz paylaştılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir