Vatan Bunlara Emanet (!) | Yazan Gençlik

Vatan Bunlara Emanet (!)

Türkiye Cumhuriyeti Devleti demokrasiyle yönetilir. Demokrasilerde halk kendini yönetecek adaylar arasından istediğini seçer.  Bu seçilen kişilere ise  ” Milletvekili ” denir. Osmanlı Türkçesi ile ” Mebus” denir. İnsanlar yasa yapmayı bilmedikleri için bu mebusları seçerler. Kendilerini temsil etmeleri için. Milletvekili olabilmek için bazı gerekçeler vardır;


1- 30 yaşını doldurmuş olmak.
2- En az ilkokul mezunu olmak
3- Askerlik hizmetini yapmış olmak
4-Kamu hizmetinden yasaklanmamış olmak
5 -Taksirli suçlar hariç 1 yıldan fazla hapis yatmamış olmak
6-Yuz kızartıcı suç islememek
7 -Devlet sırrını açığa vurmamış olmak
8 -İdeolojik ve anarşik suçlara katılmamak
9- Kısıtlı olmamak


Bu şartlara sahip kişiler bağımsız veya bir partiye katılarak milletvekili olabilirler. Milletvekilleri Türk Milletini temsil edeceği için bu kurallar dışında bazı vasıflara da sahip olması gereklidir. Mesela Türk Tarihi, Türkiye Tarihi, Siyaset Tarihi, Dünya Siyaseti, Siyasetin Amacı, Milletvekilinin yapabilecekleri vs.

Milletvekilleri sadece akrabalarına ihale vermekle görevli değillerdir. Mesela seçildikleri bölgedeki insanların sorunlarını dinlemek ve bu sorunlara çözüm üretmek. Türkiye’yi yurtdışında tanıtmak; Türkiye’yi çağdaş uygarlık seviyesine çıkarmak; Bunun yanı sıra Türkiye’de yaşayanların sorunlarını çözmek. Yani seçildiği bölge ile sınırlı kalmayıp tüm Türkiye’nin sıkıntısını gidermek. Bizim ülkemizde sıkıntı hiç bir zaman bitmez. Malum son günlerde başörtüsü sorunu gündemde;

İşte bu yazımda bundan bahsetmek istiyorum.  Başörtüsü sorunlularından. Benim için başörtüsü sorunu yokta başörtüsü sorunluları var. Türkiye Müslüman bir ülkedir. Türk Milleti Müslüman bir millettir. Dolayısıyla üniversiteye girerken başörtülü girememe durumu çok büyük ayıptır. Bunu kimse bana laiklikle açıklayamaz. Laiklik asla bu değildir. Eğer laiklik dedikleri şey buysa bizi yıllardır kandırdılar. Bize yıllardır yanlış  öğretmişler. Biz laikliğin tanımını şöyle öğrendik : ” Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması.” Tanım buyken gençleri sırf başörtülü diye üniversiteye almama gibi bir mantık olamaz. Demek ki başörtüsü sorunlularının derdi laiklik değil.

Başörtüsünü yasaklayanlar 100% suçlular. Başörtüsü “sorununu” kaldırmayanlarda 100% suçludur.  Hizmet alan biri için yasaklar konması çok abest. Tabi bazı kurallar olması şart. Ama bu kurallar herkes için geçerli olması gerekir. Dini bir görevi yerine getirmeye çalışan birine yasak koyamazsınız. Başına örtü takan birini üniversiteye almayacak ama eteği 3 parmağı geçmeyenleri alacaksınız. Milletin etek boyu bizi ilgilendirmez ancak toplumda bazı etik ve ahlaki kurallar vardır. Türk toplumu 3 parmak eteği kaldırmaz. Türk töresi, geleneği buna Anadolu’da izin vermez. Ancak bizim batılılaşma merakımız yok mu ? İşte bu o eteği Türk Gencine giydiriyor. Kapitalizm denen olay zaten bu şekilde kullanılıyor.

Başörtüsü yasalarca yasaklı mı değil mi tartışmaları beni çok üzüyor. Beni üzüyor çünkü bu tartışmayı yapanlar koca koca profesörler. Bu milletin okumuş adamları eğer böyleyse vay milletin haline.  Başörtüsü sorunu yok başörtüsü sorunluları var diyorum ya hep. Başörtüsü ” sorununun ”  bugün görünen en büyük sorumlusu CHP. Bana göre de CHP büyük suçlu ama tek suçlu değil. 2002’de Başörtüsü sorunu namus meselemiz diyen AKP en az CHP kadar suçlu 8 yıl boyunca pek önemli adımlar atmamıştır. Sürekli bu konuyu istismar etmiştir. Halen istismar etmektedir.  Milliyetçi Hareket Partisi ise en suçsuz durumdadır. Tabi ki Milliyetçi Hareket Partisi tamamen suçsuz değildir ama diğerlerine göre en az suçludur.  AKP hazırladığı anayasa paketine bu sorunu katmamış sadece kendi ihtiyaçlarını Türk Milleti’ne dayatmış ve büyük bir yalan propagandayla başarıya ulaşmıştır. İnsanları kullanarak aldığı oyların hesabını verecektir.  Bütün gücüne rağmen bu sorunu çözmeyen AKP başörtüsü soruNlusudur.

3 yorum yapılmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir