Vatandaş Ne Kadar Dolar Bozdurdu Açıklandı! | Yazan Gençlik

Vatandaş Ne Kadar Dolar Bozdurdu Açıklandı!

Son zamanlarda gündemi sürekli olarak meşgul eden doların yükselme eğilimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bazı önlemler almasına neden oldu. Özellikle vatandaşa dolarını bozdurum Türk Lirası’na  geçmesini tavsiye eden Cumhurbaşkanı’nın bu çağrısına ise halk kulak verdi ve ciddi miktarda dolarını Türk Lirası’na çevirdi.

rte-binali

İzmir’in Tire ilçesinde bir etkinliğe katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan çağrı ile vatandaşın 2 milyar dolarını bozdurduğunu açıkladı. Etkinlikte gündemli ilgili konuşmalar yapan Erdoğan, vatandaşın dolarını boz çağrısına kayıtsız kalmadığını ve çağrının yapıldığından bu güne kadar 2 milyar dolarını bozdurduğunu kaydetti. Yerli üretim ve Türk Lirası’na olan güvenin artmasını vurgulayan Erdoğan, yerli üretime önemin daha çok verilmesini söyledi.

Doların Türk Lirası karşısında hızlı bir şekilde yükselmesine karşı sadece vatandaşın dolar bozması üzerine gidilmedi. Aynı zamanda özellikle belediyelerin gerçekleştirdiği ihalelerde Türk Lirası’nın kullanılması yasalaştı. Bu gelişmelerin yanı sıra özellikle ihracat yapılan ülkeler ile Türk Lirası üzerinden ödemelerin gerçekleşmesi üzerine yapılan çalışmalar ile ülkemizin parasının değerlenmesi ön görülmekte. Bu açıdan bir çok ülke ile yapılan görüşmelerde bu duruma sıcak bakılması ileri zamanlarda dolar kurunun özellikle ithalat ve ihracatta firmaları etkilememesi hedeflenmekte. Vatandaşında yüksek miktarda dolarını bozdurması ve bu duruma duyarlılık göstermesi ilerleyen günlerde Türk Lirası’nın daha çok kullanılacağı anlamına gelmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteği ile süren bu süreçte Rusya, Azerbaycan, Çin gibi ülkeler yerli para üzerinden ithalat ve ihracat yapma konusuna sıcak bakmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir