Vidalama Aletleri | Yazan Gençlik

Vidalama Âletleri

Tornovida, çelikten olan bu el âleti vidaları tutturmak veya çıkarmamakta kullanılır. Vidaları döndürüp yürütmek için başlarındaki kertiğe uygulanan tornovidanın ucu yassı ve düzdür. ( Vida ve civataşarom sağa çevrilince girdikleri, sola çevrilince de çıktıkları unutulmamalıdır.)

İzole saplı tornovida, ( Elektrik tornovidası ) genellikle elektrikçiler kullanır. Böylece, elektrik akımını kesmeden tehlikesizce çalışabilirler. Sapı tahta veya bakalitten olan bu çeşit tornovidalar 5000 volta kadar gerilimleri izole edebilir.

Amerikan Tipi Tornovida, Bu tornovidanın ucu değiştirilebilir. Değişik başlı vidalar için sapına çeşitli biçim ve ölçüde uçlar takılır.

Kurbağcık anahtar, Fransız anahtarı, bu iki tip anahtar, somunları ve civatalarını sıkıştırmakta kullanılır. Kolları ayarlanabilir, bunun için her çeşit civataya elverişlidir.

İngiliz Anahtarı, büyük boyda civataların sıkıştırılmasında ve sökülmesinde kullanılır. Tutakların açıklığı da ayarlanabilir.

Papağan Pense, bu çeşit pense de aynı işi görür. Tutaklarının <<gaga>> gibi özel  biçiminden dolayı , diğeer anahtar çeşitlerinin yakalayamıyacağı durumlardaki vatalara kolaylıkla yanaşabilir.

Civata ve somun anahtarı, Civata ve somunları sıkıştırıp, sökmeye, yararlar. Ancak her civata ve somuna ayarlanabilen anahtarlardan farklı olarak, bunlar sadece bir boyda olanlara uygulanır. Değişik biçimde olanları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir