Voyager Uzay Aracı ve Programı | Yazan Gençlik

Voyager Uzay Aracı ve Programı

Voyager, 1977 yılında NASA’nın fırlattığı iki uzay sondasının ve bu sondaların görev aldığı  programın adıdır. Voyager 2, 20 Ağustos 1977 tarihinde  Voyager 1 ise 5 Eylül 1977 tarihinde uzaya fırlatılmıştır. Voyager programı, NASA’nın iki robotik sondasının görev aldığı Dış Güneş Sistemi kozmik araştırma programıdır. 1977’de başlatılan Voyager uzay araştırma programı halen devam etmektedir. Başlangıçtaki görevleri sadece Jüpiter ve Satürn  gezegen sistemlerini incelemek olmasına rağmen,  başlangıçtaki görevlerini bitiren Voyager 1 ve 2’nin görev süresi 3 kez uzatılmıştır. Güneş Sisteminde Asteroit Kuşağı’nın ötesindeki yolculuklarına devam eden Voyager uzay araçları Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’ü ziyaret etmişler bu gezegenlerle ilgili Dünya’ya bilgiler göndermişlerdir. Şimdi de Heliosfer‘in dışını keşfe başladılar.

voyager-1-saturn

Voyager 1 sondası yerküreden en uzakta bulunan insan yapımı nesnedir. Peki…

Voyager 1 Bizden Ne Kadar Uzakta ?

Voyager 1 ve 2  şuan yıldızlar arası boşlukta bulunuyor. Yani Voyager 1 Güneş sistemimizin dışında seyahat ediyor. Bunu nerden biliyoruz. NASA 7 Temmuz 2014 günü Voyager 1’in kesin olarak yıldız sistemimizi terk ettiğini belirtti. Peki Voyager 1 ne kadar uzakta ? Dünya ile Voyager 1 arasındaki mesafe ne kadar ? Voyager 1, 2 Mayıs 2015 tarihi itibari ile Güneşten 19.6 milyar kilometre uzaktadır. Astronomik Birim olarak da Güneş’ten 131.2 AU uzaklıktadır. Voyager 2 ise şuan Güneşten 16.1 milyar KM yani 107.8 Astronomik Birim uzaklıktadır.

Astronomik Birim (AU) Ne Demek ?

Uzaydaki mesafeleri ölçmek için, uzay bilimciler tarafından üretilen bir tür uzunluk birimidir. Astronomik Birim adlı ve kısaltması AU olan uzaklık biriminin 1 birimi Güneş ile Dünya arasındaki uzaklığa eşittir. Yani bilim insanları Güneş ile Dünya arasındaki mesafeyi temel alarak astronomik birim denen uzaklık ölçü birimini üretmişlerdir. 10 AU Güneş ile Dünya arasındaki mesafenin 10 katına eşittir. Güneş ile Dünya arasındaki mesafe ise 149.597.870.691 ± 30 metredir.

Voyager 1 Nerede ?

Şimdi gelelim, Voyager 1’in Dünya’dan 100 AU’den daha fazla  uzakta olmasına… Peki Voyager araçlarının geldiği noktada, bu kadar uzaklıkta ne var ?  Voyager’ın vardığı yerde neler var, nasıl bir yer ?

Bunun cevabını öğrene bilmek için öncelikle Güneş Sistemi’mizin katmalarını öğrenmeliyiz. Güneş Sistemi’nin haritasını zihnimizde bir çizelim. Merkezinde Güneş yıldızı bulunmakta ve bu noktanın orjin olduğu bir çember çizdiğimizde bu çemberin içine aldığı küre Heliosfer yani Güneş Sistemi Küre olarak adlandırır.

Heliosfer’in merkezinden dışarı doğru aşama aşama yerler/tabakalar şöyledir:

 1. Güneş,
 2. Dünya’nın da  içinde olduğu 4 kayaç yapılı yersi gezegen,
 3. Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağı,
 4. Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün yani 4 gaz devi,
 5. Neptün ile Plüton gezegeninden daha uzakta kalan gezegenimsilerin olduğu Kuiper kuşağı başlangıcı,
 6. Termination Shock (Sonlandırma Şoku),
 7. Kuiper kuşağı bitişi,
 8. Helioseath,
 9. Helioseath sınırını belirleyen Heliopause,

heliosfer-voyager

İşte bu katmanlar Güneş (Sistemi) Küre’yi yani Heliosferi oluşturur. Güneş Sistemi Küre’nin sınırlarını belirleyen son kaçman Heliopause yaklaşık olarak Güneş yıldızından 100 AU uzaklıktadır. NASA’nın açıklamasına baktığımızda Voyager 1, Güneş Sistemi’nden çoktan çıktığına ve 131.2 AU uzakta olduğuna göre Voyager 1 bu katmanları çoktan aşmıştır. Buradan sonra yıldızlararası boşluk başlar.  Voyager araçları işte bu yıldızlar arası boşluktadır.

Voyager ( 1 ) ‘ın Şimdiki Görevi Ne ? Nereye Gidiyor ?

Yıldızlararası boşlukta bulunan Voyager 1 nereye gidiyor ? Orada ne yapacak ? Yıldızlararası boşlukta keşiflerine devam eden Voyager 1 ilk kez Güneş dışında bir başka yıldızın sesini Dünya’ya iletti. Sondanın kaydettiği yıldız sesinin sinyalleri Dünya’ya 35 günde ulaştı. Düşünün uzay aracı o kadar uzakta ki sinyalin bize ulaşması 35 gün alıyor. Yaklaşık 37 yıl, 7 ay, 26 gün boyunca sinyal göndermeye devam eden sonda, 2025 yılına kadar Dünya’ya sinyal, bilgi göndermeye devam edecek. 2025’ten sonra ne olacak, sonda duracak mı? Hayır, yoluna devam edecek. Şindiden, 73.775 yıl daha yol alarak 4.2 Işık yılı uzaklıktaki Alfa Centauri yıldız sisteminin bir parçası  Proxima Centauri cüce yıldızına ulaşacak. Ama yıldıza varması için geçmesi gereken bir katman daha var. O da Güneş Küre’nin etrafında dönen kuyruklu yıldız kümesi Oort Bulutu.

 

İşte Voyager 1’in Güneş dışında sesini gönderdiği en net yıldız sesi:

 

Voyager Teknik Bilgileri

NASA’nın operatörlüğünü yaptığı uzay sondası Türkçe anlamı gezgin olan Voyager 721,9 kilogram ağırlığındadır.  3 Mayıs 2015 kayıtları ile V 1 Güneş’ten 131.2 AU uzaklıktadır.  Üzerinde kozmik kameralar, optik vericiler, bir çok ölçüm cihazı bulunan uzay aracında 3,7 metre çapında büyük bir çanak anten bulunmaktadır. 420 watt gücündeki Voyager 1 azami saatte 62.136 KM hız yapmaktadır.

voyager-1-plani-semasi

420 watt gücündeki Voyagerların enerjileri Plutonyum 238 kullanan üç adet radyoizotop termoelektrik jeneratörü  tarafından sağlanıyor. Tabi uzay araçlarının enerji üretmek için kullandığı radyoaktif maddelerin bozulmasıyla da yakıtları azalıyor. Bu yüzden Voyager 1 üzerindeki morötesi spektrometre, enerji tasarrufu sebebiyle 2003 yılında kapatıldı. Enerji  tasarrufu için, aracı yönlendiren jiroskoplar ise 2011 yılında kapatıldı. Yine de, her iki araçta da,  görevini 2020 yılına kadar sürdürebilmesi için, yeterli elektrik gücü ve yönlendirme roketi yakıtı mevcut.

voyager-altin-plak

Bu arada Oort Bulutu’nu da aşarak en sonunda  Proxima Centauri yıldızına ulaşacak olan Voyager 1 üzerinde İnsanlık ve Dünya ile ilgili gramofon kayıtlarının bulunduğu bir plak da mevcut. Atından olan plakta, eğer var ise dünya dışı akıllı yaşam formlarının ya da gelecekteki insanların bulması niyetiyle dünyadaki hayatın ve kültürlerin çeşitliliğini gösteren çeşitli sesler ve görüntüler bulunmaktadır. Voyager 1 altın plak içerisinde 55 dilde sesli dilek ve selamlamalar var. Bu diller arasında Türkçe de var.

İşte altın plakta kayıtlı olan Voyager 1 Türkçe mesaj:

 

Voyager altın plaklarında kayıtlı olan bazı görseller:

1.

voyager-altin-plak-kayitlari-1

 

Sol üst köşeden sağ alt köşeye doğru görsellerin plaktaki kayıt sıraları #04, #27, #14, #21,  #12, #30

2.

voyager-altin-plak-kayitlari-2

Sol üst köşeden sağ alt köşeye doğru görsellerin plaktaki kayıt sıraları #38, #60, #71, #75, #79, #72

3.

voyager-altin-plak-kayitlari-3

Sol üst köşeden sağ alt köşeye doğru görsellerin plaktaki kayıt sıraları #83, #90, #97, #101, #112

19 yorum yapılmış

 1. Cok güzel bir yazı olmuş, forumlarda bu konuyu bukadar detaylı ele alan siz varsınız paylaşım için teşekkürler.

   1. Derli toplu güzel bir yazı için tsk.bilimselliği artısı.rüya kurdum okurken….

 2. Elinize sağlık güzel açıklamalar olmuş. Benim bi sorum olacak voyager enerjisini nereden alıyor ?

  1. Voyager’ların ana güç kaynağı Plutonyum 238 kullanan üç adet radyoizotop termoelektrik jeneratörüdür. Bu jenaratör Plutonyum 238 (bu maddeler sondaların içinde) adı verilen radyoaktif maddenin yaymış olduğu radyasyonu elektirik enerjisine çevirir. Ve bu sayede Voyager sondaları üzerindeki ekipmanlara enerji sağlar. Bahsettiğim bu madde eninde sonunda radyasyon yaymayı kesecek(2025’te) tabi uzay araçları da uzay çöpü olmuş olacak.

 3. Teşekkürler, oldukça kapsamlı bir tanıtım yazsısı olmuş. Anlamadığım bir şey var. 2020 ye kadar yetecek yakıtının olduğu yazılmış. 2025 e kadar da sinyal ve bilgi göndereceğinden bahsedilmiş. Ancak 73 küsür yıl daha yol giderek toplamda 4.2 ışık yılı yol katedeceği de söylenmiş. Yakıt 2020 de bitiyorsa tüm bunları nasıl yapacak?

  1. Merhaba,

   Voyager 1, yakıtı bittikten sonra Proxima Centauri yıldızına bir aksilik olmazsa kendiliğinden gidecek; uzayda kütle çekiminin çok zayıf olmasından dolayı… 2020’den 2025’e kadar ise dolaylı bir şekilde sinyal gönderecek sanırım NASA’nın kendi sitesinden tercüme etmiştim tam emin değlim. NASA sondayı kontrol edemeyecek.

 4. Yaklaşık 3 yıldır arastirdigim bi konu bu.hep şunu söylüyorum ben, eğer Voyager araçları bi şekilde kendi enerjisini üretmeye devam edebilseydi ve herzaman gerekli bilgiler gönderseydi bizden sonraki nesillere daha iyi hizmet edecekti.çünkü cok uzakta olacakti.bize zaten yakinimizdaki bilgileri verdi.herzaman konumunu takip ediyorum netten hizli ama karincanin Türkiyeden çıkıp amerikaya varmasi gibi onunda proxima ya varmasi 70 bin yildan fazla sürecek.yani karınca hâlâ bizim bahçenin çıkış kapısında heios da.paylasiminiz için teşekkürler bunları bilmeyen o kadar cok insan var ki bi sohbette bahsettigim zman insanlar anlamayip sıkıcı olduğumu düşünüyorlar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir