Whirlpool Markası Türkiye'den Taşınıyor | Yazan Gençlik

Whirlpool Markası Türkiye’den Taşınıyor

ABD menşeili dünya devi beyaz eşya üreticisi marka Whirlpool Türkiye’deki faprikasını kapatıp İtalya’ya taşınacağını açıkladı. Whirlpool İtalyanlı marka Indesit’in %60’ın geçen sene satın alarak Türkiye’ye pazarına girmişti. Türkiye’den ayrılmam diyen ABD’li marka Manisa’daki fabrikasını kapatıp üretimine İtalya’da devam etmek istiyor. Anlaşılan dev marka İtalya’da sağlam bir yer edinmek istiyor.

beyaz-esya fabrikasi

Whirlpool 1350 Kişiyi İşten Çıkaracak

Whirlpool 4 yıllık çerçeve içerisinde İtalya’da 500 milyon euro kadar yatırım yapmayı planlıyor. İtalyan piyasasında sağlan bir yer edinmek isteyen beyaz eşya markası Whirlpool’un Manisa’daki fabrikasını kapatıp İtalya’ya taşınması demek 1350 kişinin işsiz kalması anlamına geliyor. Manisa’daki üretimini durduracak olan marka 1350 kişiyi işten çıkaracak. Dün İtalyan hükümeti vekilleriyle bir görüşen şirket yetkilileri İtalya’da yapacakları yatırımın planlarını temsil heyetiyle paylaştı. Atdından İtalya Sanayi Bakanlığı bu plan ile gerekli yatırımların geri getirileceği yani Çin, Polonya ve Türkiye’den üretimin İtalya’ya kaydıracağı açıklamasını yaptı.

Türkiye’den Çıkmayacaklarını Söylemişerdi

Whirlpool geçen yılsonu Indesit satın alınmasından hemen sonra Mart ayında Türkiye’ye gelmiş ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bitzer “Indesit Türkiye pazarında kesinlikle kalacak” açıklamasında bulunmuştu. Bitzer, Türkiye pazarında hangi markaların kalacağı sorusuna, “Indesit pazarda kesinlikle kalacak. Bugün Hotpoint ve Indesit markalarımız var Türkiye’de. dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir