Windows 10 İndir Rezerve et Yükle | Yazan Gençlik

Windows 10 İndir Rezerve et Yükle

Windows işletim sisteminin beklenen son sürümü Windows 10 internet üzerinden erişime sunuldu. Lisanslı Windows 7, 8 ve 8.1 işletim sistemlerinden birine sahip kullanıcılar 29 Temmuz 2015 günü yani bugün itibari ile Windows 10 işletim sistemini internet üzerinden ücretsiz olarak tedarik edebilecekler. Windows 10 yayınlanmasına yayınlandı ancak bütün kullanıcılar anında indiremeyebilir. Çünkü Win 10 web sitesine aşırı yüklenmeden kaçınmak için kademeli olarak kullanıcılara sunulacak. Öncelikle Windows 10 indirmek için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Rezervasyonu yaptırdıktan sonra Windows yeni sürümü indirebileceğiniz zaman sizi bilgilendirecek. Bilgilendirme görev çubuğunun sağında saatin yanında Windows simgesi belirerek olacak. Simgeye tıklayarak Win 10’u indirmeye başlayabilirsiniz veya Denetim Masası (Control Panel) > Windows Update (Windows Güncelle)’den manuel olarak da işletim sistemini indirebilir ve güncelleyebilirsiniz.

windows-10-logo

Windows 7 sürümünden daha eski bir Win işletim sistemi kullanıyorsanız Windows 10’u indiremeyeceksiniz. Win 10’a sahip olabilmek için biraz daha beklemeniz gerekiyor. Win XP kullananlar veya 7 altı başka bir sürüm kullananlar ne yapacak derseniz. Windows 10 önümüzdeki günlerde kutu olarak mağazalarda satışa sunulacak.

Windows 10 Rezerve Etme İşlemi

Görev çubuğunun sağındaki Windows düğmesine tıklayın. Ardından istendiğinde ” Ücretsiz yükseltmenizi rezerve edin ” öğesine tıklayın. E – posta adresi istendiğinde de bu aşamayı atlamayın çünkü güncelleme hazır olduğunda e posta ile de bilgilendirileceksiniz.

Windows 10 İndirme İşlemi

Win 10’u rezerve ettikten sonra Windows kullanıcıyı indirme hazır olduğunda bilgilendirecektir. Ve hazır olunduğunda Windows yeni sürümü indirecektir. Bunu için biraz beklemeniz gerekiyor. Beklemek istemeyenler için ise bir başka yol daha var. Ancak dikkat etmemiz gereken bir husus var ki Win 10 sistem gereksinimleridir.

 

windows-10-masaustu

Win 10 sistem gereksinimleri

1 GHZ PAE, NX ve SSE2 destekli işlemci

32 Bit için 1 GB, 64 Bit için 2 GB RAM

32 Bit için 16 GB boş depolama alanı, 64 Bit için 20 GB boş depolama alanı

WDDM sürücülerine sahip DirectX 9 destekli ekran kartı

( Hali hazırda Win 7, 8 ve 8.1 lisanslı işletim sistemine sahip olmak )

Sistem gereksinimleri yeterli ise ve beklemek istemiyorsanız yapmanız gerekenler şu şekilde:

1 – Öncelikle bilgisayarınızda ” C:\Windows\SoftwareDistribution\Download klasörüne ulaşın (Windows Explorer adres çubuğuna yolu yapıştırabilirsiniz.) ve içerisindeki tüm dosya ve klasörleri silin.

2 – Windows Update’i çalıştırın. Bunun için önce ” cmd.exe “‘yi yönetici olarak çalıştırmanız gerekiyor.  (Win menüsünden cmd.exe’yi arat ve sağ klik > run as administrator )

Yönetici olarak çalıştırdıktan sonra konsol ekranına wuauclt.exe /updatenow komutunu yazın ancak onaylamayın (enter yapmayın).

Windows Update penceresine geri dönün ve sol taraftaki ” Güncellemeleri denetle “ye tıklayın.

Konsol komut satırına dönün ve wuauclt.exe /updatenow işlemini onaylayın. Win 10 indirilecektir. İnmesini bekleyin.

Windows 10 Manuel Yükleme İşlemi

Windows 10 işletim sistemini en temiz şekilde yüklemek için önce https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10 adresinden .ISO uzantılı  disc image dosyasını indirin. Dosya yaklaşık 4 GB kadar büyüklüktedir.

ISO dosyasını İndirdikten bir flash belleğe ya da DVD’ye ihtiyacınız olacak. ISO dosyasını açın ve içindeki dosyaları bir flash belleğe ya da DVD’ye kopyalayın. Bunun için bir sanal disk programına ihtiyacınız var.

Bilgisayarınızı yeniden başlatıp BIOS ayarlarından ” boot ” seçeneklerine gelin ve bilgisayarınızı ISO içeriğini kopyaladığınız USB bellek veya DVD ile başlatın.

Sonrasında PC yeniden başlatılıp kurulum ekranı karınıza çıkacaktır. Kurulum ekranı sizi Win 10 kurulumunu doğru bir şekilde tamamlamanız için yönlendirecektir.

NOT: Win 10’u manuel olarak yükleyecek arkadaşlar BIOS ve boot menüyü kullanmayı bilmiyorlarsa internetten ” PC formatlama nasıl yapılır ? ” konusunu iyice araştırmalılar. Veya hiç dokunmamalılar. Çünkü kişisel dosyalarını kaybedebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir