WordPress ile Makale Yazma - Başlangıç SEO | Yazan Gençlik

WordPress ile Makale Yazma – Başlangıç SEO

Merhaba, öncelikle bu makale ileri seviye SEO dersi olmayacak. Yeni başlayan blogerlar için başlangıç seviyesinde Arama Motoru Optimizasyonu (S.E.O.) ölçütlerinden bahsedeceğim.  Ve tabi ki hiç bilmeyenler için WP sitede makale nasıl yazılır konusu hakkında bilgi vereceğiz.

Makaleyi okumaya devam etmeden önce hazırda bekleyen ve yapmış olmanız gereken birkaç işlem var. Yayında olan bir siteniz ve WordPress’in tastamam kurulmuş olması gerekiyor.

SEO Başlık Nasıl Olmalı ?

Yazı yazabilmek için WP-Admin panele giriş yapıp “ Yazılar ” sekmesinden “ yeni ekle ”yi tıklamalısınız. Karşınıza metin editörü çıkacaktır. İlk önce makale başlığını atıyoruz. SEO’ya uygun makale başlığı için yapmamız gerekenler ise:

  1. Odaklanmak istediğiniz anahtar kelime başlıkta bulunmalıdır.
  2. İronik veya felsefik başlıklar olmamasına dikkat edin.
  3. Yani kullanıcıların arama motoruna yazabilecekleri bir başlık olsun.
  4. İçeriğinizi Google’a ne yazarak bulabilirsiniz ? Sorusunun cevabı olmalı.
  5. “ ? ” ve “ ! ” işaretlerini bir boşluk bırakarak yazın. (Bu madde içerik için de geçerlidir.)

Makalenin başlığını uygun bir şekilde attıktan sonra içeriği yazdınız. İçerikle alakalı işlemler bitti mi ? Hayır, sırada içeriği SEO’ya uygun olarak derleme aşaması var. Ama şimdilik bu aşamayı geri dönmek üzere atlayalım. Ve yazımızın kategorisini belirleyelim. Sonrasında yazıyı uygun etiketlerle etiketleyeceğiz. Ama önce web sitede etiketler ne işe yarar ? Sorusunu cevaplayayım isterseniz.

Yazıya Etiket Belirleme

Etiketler, kategorilerle aynı işlevi görür. Kategoriler gibi belirlenen yazıları listeleyen sayfalar oluştururlar. Kategoriden bir farkı istediğiniz kadar oluşturabilmenizdir. Tabi kategori oluşturmakta da sınır yok ama onlarca kategori anlamsız. Ayrıca makalenize alternatif başlık olabilecek bir kelime katarını etiket olarak atayabilir ve böylelikle makalenize 2 farklı arama motoru indeksi kazandırabilirsiniz. Bir uyarı, abartmamak kaidesiyle tabi… Bu mantık “ Makalenize iki başlık düşündünüz ve hangisini seçeceğiniz konusunda kararsız kaldınız ” dediğimiz noktada düşünülebilir. Etiketler SEO makale yazmada önem şekil ettiği gibi sitenizi ziyaret eden kullanıcıların benzer yazıları daha kolay bulmasını da sağlar.

wordpress-banner

WordPress’te makalemizi yazdık, başlığımızı attık, kategoriyi belirledik ve etiketlerimizi atadıktan sonra geldik makale yazarken SEO dopingi elde etmede en önemli kısma; sayfanın head etiketi ve meta parametrelerini belirleme aşamasına…

Sayfayı Arama Motoruna Tanıtma

Arkadaşlar, buraya kadarki her şey aslında sitenizi ziyaret eden kullanıcılara hitap eden kısımdı. Aslen en son attığım başlığın akabinde sunacağım bilgiler ışığında uygulayacağımız işlemlerle arama motorlarına hitap edeceğiz.

Lafı uzatmadan devam edelim; yapacağımız işin tanımı kısaca, web tarayıcısındaki sayfa başlığını ayarlamak, sayfayı arama motoruna kısaca açıklamak ve anahtar kelimeleri belirlemek. Bu bahsettiğim işlemler sayfanın kaynak kodları ile alakalı ancak biz kodlar ile uğraşmayacağız tabi. Bu işlemi kolaylaştıran WordPress eklentileri var. En popüler ikisi Yoast SEO ve All in One SEO Pack;

Yoast SEO eklentisinin daha iyi olduğu söyleniyor. Öyle ki SEO kurallarının kaç tanesine uyduğunuzu kaç tanesini ihlal ettiğinize dair sizi “ doğru veya yanlış ” şeklinde uyarıyor. Ama biz dersimize All in One SEO ile devam edeceğiz. ( Çünkü biz SEO’nun makalesini yazmışız 😀 ) Eklentiyi WP-Amdin eklentiler kısmından aratıp hızlıca yükleyebilirsiniz.

wp-all-in-one-seo-pack-etlentisi-ekran-resmi

Eklentiyi yükleyip ve metin editörüne döndüğünüzde sayfanın en atında eklentinin penceresini göreceksiniz. Dört adet metin kutusu olacak. Başlık, Açıklama, Anahtar kelimeler ve Custom Canonical URL; en son kutucuk şuan önemli değil.

Başlık: Buradaki başlık web tarayıcıda ve Google gibi arama motorlarının indekslerinde görünecek kısımdır. Burada izleyeceğimiz adımlar içerik başlığı için söylediklerimizle aynıdır. Buna ilaveten içerik başlığında bulunan noktalama işaretleri ve alfabe dışı karakterlerden kurtulabiliriz.

Açıklama yazarken ise kısaca yazımızı anlatalım ve odaklanmak istediğimiz anahtar kelimeyi de sıkıştırmayı unutmayalım. Mümkün olduğunca da 160 olan karakter sınırını aşmayalım. Yine başlıkta olduğu gibi özel karakter ve noktalama işaretlerini kullanmaya biliriz. (Nokta işareti hariç.)

Anahtar kelime belirleme: Makalenize atamış olduğunuz etiketleri virgül ile ayırarak aynen buraya yapıştırabilirsiniz. Burada etiket belirleme işleminde olduğunuzdan daha bonkör olabilirsiniz ve ayrıca birden fazla kelime içeren etiketleri virgülle ayırarak tüm anahtar kelimeleri tek kelime de yapabilirsiniz. Tabi defalarca dediğim gibi abartmamak şartıyla; bağlaçları da tek başına anahtar kelime yapmayın.

İçerik kısmını derleme konusuna dönersek;  Öncelikle SEO için yapmamız gereken ilk adım anahtar kelimeleri (keyword) makalenin içinde bulup kalınlaştırmak (bold) olabilir. Ama aynı kelimeyi 2 kere boldlamaya gerek yok. İçerik çok uzunsa belki… Kesinlikle odaklanmak istediğimiz anahtar kelime veya kelime dizisi ilk paragrafta bulunsun. Yazı içi başlıklar kesinlikle kalınlaştırılmalıdır.

wp-metin-editoru

Ve son olarak başlıkları <hx> tagları ile vurgulayabilirsiniz. Bunu yapmak için iki yöntem var. WP’nin yazı editöründe iki farklı yazı düzenleme formatı var. Editörün sağ üst köşesinde 2 sekme göreceksiniz; görsel ve metin. Eğer html kodlarına aşina iseniz başlıkları bu kısımdan manuel olarak <hx> tagları ile vurgulayabilirsiniz. Veya görsel kısımdan başlığı fare ile seçtikten sonra editörün araç kutusundaki paragraf ile başlayan açılır listeden Başlık 1, 2, 3… birini seçim pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Başlık 1’i tavsiye etmiyorum çünkü ana başlık ile karışır. 2’de iyi değil 3 veya 4 idealdir. Ayrıca alt başlığın alt başlığını da hx ile vurgulamanıza gerek yok, boldlamanız yeterlidir.

Dersimizi bitirmeden son ipucu; öne çıkan görsel belirleyerek yazımızı yayınlayabiliriz. İlaveten makalemizin paragrafları arasına en az bir görsel yerleştirirsek bu derste öğrendiğimiz SEO ile makalemiz Google’da iyi bir yerde indekslenecektir. Görsel üretme konusunu başka bir derste irdeleyeceğiz. Web için görsel kapsamlı bir konu o yüzden bu dersi burada bitiriyorum. İyi çalışmalar arkadaşlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir