Yeni Anayasa İçin Referandum Tarihi | Yazan Gençlik

Yeni Anayasa İçin Referandum Tarihi Belli Oldu

Uzun süredir ülke genelinde çokça tartışılan ve mecliste çok sert tartışmaların hatta kavgaların çıkmasına neden olan Anayasa Değişikliği Kanunu nihayet referanduma gidiyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, referandum tarihi belirleme konusundaki çalışmaların bittiğini ve referandumun 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirileceğini açıkladı.

evet-hayir-oy-pusulasi

Bir çok çevre tarafından çokça tartışılan Anayasa Değişikliği Kanunu, rejim değişikliği gibi algılansa da incelendiğinde Cumhurbaşkanı yetkilerindeki değişikliklerin yanı sıra diğer değişiklikler yapılarak bazı aşılmaz noktaların bir çıkışa varması için gerçekleştirilen bir yasa değişikliği olduğu anlaşılıyor. Tabi bu konuda görüş ayrılıklarının olması oldukça normal. AK Parti ve MHP kanadı Anayasa Değişikliği Kanunu konusunda gerekli çalışmaları yapıp bu değişikliği desteklerken CHP ve HDP kanadı ile değişikliğe destek vermemekte. Şimdiden referandum için çalışmalara başlayan partiler insanlara kendi görüşlerini anlatarak oy istemekte.

Referandum öncesinde yapılan anketlerde ise Türkiye vatandaşları referanduma oldukça büyük ilgi gösteriyor. Yapılan anketlerde katılım oranının %85’lere ulaştığı görülmekte.

11 Şubat 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 29976 sayılı nüshada referandum tarihi 16 Nisan 2017 olarak belirlendi. 55 milyon 336 bin 960 seçmenin bulunduğu ülkemizde yurt içinde kurulacak olan sandık sayısı ise 164 bin. Yurt dışında kayıtlı seçmen sayısı ise 2 milyon 929 bin 389. Yurt dışında 57 ülkede 119 temsilcilikte 32 gümrük kapısında sandık kurma çalışmaları gerçekleştirilmesi planlanmakta.

Ülke olarak merakla beklene Anayasa Değişikliği Kanunu için yapılacak referandumda nasıl bir sonuç çıkacağı ve çıkacak sonucun ülke genelinden nasıl bir değişikliği sağlayacağı merak konusu.

Kaynak:http://www.haber7.com/siyaset/haber/2255613-yskdan-referandum-karari-iste-resmi-tarih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir