yeni anayasa | Yazan Gençlik

Yeni Anayasa Teklifinin Görüşülmesi Kabul Edildi

Bir kaç yıldır gündemde olan ve 15 Temmuz sonrasında Türkiye gündeminde büyük yer edinen yeni anayasa çalışmalarına son verildi ve teklik TBMM’ye verildi. Yeni anayasanın görüşülüp görüşülmemesi konusunda da çoğunluğun sağlanması gerekliydi. Yapılan gizli oylamaya göre 338 oyun kabul etmesi ile yeni anayasanın görüşülmesi onaylandı.

tc-anayasa-kitapcigi

Yeni anayasa değişikliği kapsamında TBMM’ye verilen tasarıların görüşülmesi için artık süreç başladı. Ak Parti’nin sunduğu yeni anayasa 338 oy ile görülmesinin yolunu açtı. TBMM’de yapılan gizli oylamaya 480 milletvekili oy kullandı. Oylardan 338 kabul ile 134 ret oy çıktı. Gizli oylamada 2 oy çekimser iken, 5 boş oy çıktı ve 1 oy geçersiz sayıldı.

Teklifin maddelerine geçilmesi için oy çokluğunun alınması sonrasında CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, oylamanın usulünce yapılmadığını ve Ak Parti’li milletvekillerinin oy kabinine girmeden oy kullandığını, oylamanın usulünce yapılmadığını belirtti. Bunun üzerinde TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın bir açıklama yaparak oylamanın usulünce olduğunu ve herhangi bir kural dışı davranışın olmadığını kaydetti.

Usulsüzlük sözlerine Ak Parti’li milletvekilleri tepki gösterdi. Oylama sonrasında tekliflerin okunması kabul edilmesi üzerine ilk teklif okunması sonrasında milletvekillerinin yerine oturmaması nedeni ile oturuma ara verildi.

Günümüzün en önemli gündem konularından biri olan yeni anayasa artık TBMM’de görüşülmeye başlandı. Oldukça gergin bir ortamın sahip olması ile büyük tartışmaların olacağı öngörülen sürecin nasıl sonuçlanacağı ise merak konusu. Yeni anayasa mecliste onaylansa dahi referanduma gidecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir