Yeni Hastalığımız " Teknoloji Tembelliği " | Yazan Gençlik

Yeni Hastalığımız Teknoloji Tembelliği

Teknoloji adına bu kadar önemli gelişmeler sürerken bir diğer yandan da her zaman duyduğumuz “teknoloji bizi tembelleştirdi” sözü gerçekten de doğru bir tespittir. Teknoloji yararları inkar edilemez bir gerçek olduğunu tartışmak anlamsız olur. Ancak getirdiği teknoloji tembelliği de konuşulmazsa olmaz.

teknoloji-tembelligi

Teknolojinin zararları olarak görebileceğimiz ilk madde insanların gerçek hayattan soyutlanması denilebilir. Sosyal medya profilleri özellikle insanların olmadığı biri gibi davranmasına itmekte. Bununla da yetinmeyenler gerçek sosyal hayatlarında iletişimi kopuk insanlara dönüşmekte. Sohbet etmeyi sadece telefondan veya bilgisayardan gerçekleştirerek sözle iletişim kurmak zorlaşıyor.

Kitapçıdan kitap seçmek, o ortamın atmosferini solumak, kitaplara dokunmak yerine tabletimize, bilgisayarımız veya cep telefonumuza kitabı indirerek okumaya çalışıyoruz. Bu kolay ve avantajlı görünen bir adım olsa da insanların araştırma yönlerinin körelmesine neden oluyor.

En çok zararı ise yeni nesil çocuklar görüyor. Öğrenme çağında olan çocuklar ellerinde cep telefonu oyun indiriyor, oynuyor, fotoğraf çekiyor. Çocuklar hızlı öğrenir ve çok zekidirler. Akıllı cep telefonlarında bu işlemleri yapmaları onlar için aslında çok kolaydır. Ancak yapılan bu yanlış ile çocuklar toprakla haşır neşir olamıyor, insanlarla iletişim kuramıyor ve asosyal bir kişiliğe bürünüp, insanlığa faydası olmayan bir birey olarak yaşamına devam ediyor.

Hareketsiz vücutlar obeziteye davetiye çıkarırken sağlıklı olmak için çaba sarf etmek ne kadar doğru bilinmez. Ancak teknolojiyi yaşarken aynı zamanda insanlık değerlerimizi unutmadan yaşamak bu sorunu önemli bir ölçüde çözecek gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir