Yeni Kimlik Kartları İçin Randevu Nasıl Alınır? | Yazan Gençlik

Yeni Kimlik Kartları İçin Randevu Nasıl Alınır?

Son zamanlarda ülkemiz adına büyük yeniliklerden biri de yeni kimlik kartlarıdır. Yüksek güvenlikli ve kullanılabilirlik açısından oldukça elverişli olan bu kartlara başvurular 2017 yılı itibari ile başladı. Yeni kimlik kartları ile birlikte de yeni kimlik kartları için randevu nasıl alınır, yeni kimlik kartı başvurusunda istenilen evraklar gibi sorular vatandaşların aklında yer edinmekte.

cipli-kimlik-kartlari-rte

Yeni kimlik kartları için randevu nasıl alınır?

Yeni kimlik kartı başvurusu yaparak aynı zamanda randevu da almış olmaktasınız. Dilerseniz Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/homepage.aspx web sitesine girerek yukarıda yazan “RANDEVU” bölümünden randevu ve başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Alternatif olarak da 199’u arayarak yetkililer ile görüşerek randevu alma işlemlerinizi gerçekleştirme imkanınız bulunmakta.

Yeni kimlik kartı başvurusu için gerekli olan belgeler

Randevu sonrasında ilgili nüfus müdürlüğünden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer yurtdışında iseniz temsilciliklerden işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekir. Yeni kimlik kartı için gerekli evraklar ise;

  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, memur cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, askeri kimlik kartı, avukatlık kimliği, baskın kartı, pasaport veya muhtarlık tarafından düzenlenmiş olan talep belgesi gibi kimlik yerine geçen belgelerden herhangi biri
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş ICAO standartlarında biyometrik fotoğraf

Yeni kimlik kartlarının fiyatı nedir?

Yeni kimlik kartlarında yeni doğum ve değiştirme nedeni ile verilen kimlikler için 16TL ücret alınmaktadır. Kimliğiniz kaybolmuşsa ve yenisini çıkarmak istiyorsanız 32TL para ödemeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir