Yunan İşletmeler TL Kullanmaya Başladı | Yazan Gençlik

Yunan İşletmeler TL Kullanmaya Başladı

Dolar Türk Lirası

Yunan hükümeti, ülkenin dış borçlarını ödemede dirayet gösteremez duruma düşmesi nedeniyle ülke içindeki likidite ve sermaye yönetiminde katı kurallar getirdi. Hükümetin para politikasındaki katı kurallar nedeniyle ülkede nakit sıkıntısı tehlikeli bir seviyeye yükseldi.

Yunanistan’daki işletmeler ise çareyi komşu ülkelerin paralarını ödeme aracı olarak kullanmakta buldu. Ülkedeki birçok işletme, Yunanistan’ın komşuları Bulgaristan ve Türkiye’nin parasını kullanmaya başladı.

Yunanistan’dan gelen haberlere göre, 28 Haziran’dan bu yana kapalı olan bankalar nedeniyle ülkedeki Turizm işletmeleri ve sektör küçülme yaşıyor. Yunan Turizm Konfederasyonu açıklamalarından anlaşılacağı üzere son dakika rezervasyonlarının geçen yıla göre yüzde 30 ile 40 arasında düşüş yaşaması nedeniyle Yunan Turizmciler çareyi komşu paraları (BGN ve TRY [TL]) kullanmakta bulmuş durumda.

Yunanistan’daki birçok işletme sahibi Bulgar levası ile Türk lirası kullanmakta bir sıkıntı görmediklerini belirtiyor. Lira ve leva stabil ve bu uygulama legal. O yüzden Yunan işletmeler lira ve leva kullanmamak için bir neden yok diyorlar.

Ayrıca Yunanistan’daki bankalar 13 Temmuz’a kadar kapalı kalacak ve para çekme makinelerinden para çekme limiti halen 60 euro sınırında tutulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir