Yunanistan Türkiye ile Birleşsin Önerisi | Yazan Gençlik

Yunanistan Türkiye ile Birleşsin Önerisi

Borçlarını ödeyemez duruma gelen ve bu yüzden Avrupa Birliği ile anlaşmasızlıklar yaşayan Yunanistan’a AB, borcunu ödemesi için baskı yapmaya devam ediyor. Hal böyle olunca Yunan hükümeti borçlarını ödemek için hem süre kazanmanın hem de kaynak bulmanın yollarını arıyor.

Yunanistan’da durumlar böyle iken dünyanın çeşitli yerlerinden tavsiye ve öneriler geliyor tabii ki ABD’den gelen öneri ise bir hayli ilginç ve biraz fantastik. Chicago Üniversitesi Hukuk Profesörü Tom Ginsburg Yunanistan için çarelerin tükendiğini ve pek az çarenin kaldığını düşünerek Türkiye ile birleşsin önerisinde bulundu. ABD’li profesör, Yunanistan’daki mali problemlerin çözümünü Yunanistan’ın Türkiye ile birleşmesinde buldu.

yunanistan-turkiye

Tom Ginsburg ” Yunanistan Türkiye’ye katılsın. ” dedi. Ve bu fikrini biraz olsun olası kılabilmek için iki ülke ile ilgili bazı gerçeklere deyindi.

ABD’li profesöre göre birleşme ve çift kutuplu bir federasyon çok da fantastik değil. Öyle ki iki ülke arasındaki ilişkiler çok eskiye dayanıyor. Yunanistan’ın Osmanlı’dan bağımsızlığını kazanalı ne kadar oldu ki… Yunanistan Osmanlı’dan 1821 tarihinde ayrıldı. Hem iki ülke ayrıldıktan sonra 4 savaş yaptı. Profesörün bu bilgilere ışık tutmasını, iki ülke arasındaki bağın kuvvetli olduğuna işaret ediyor olarak yorumluyoruz.

Yunanistan TL’ye geçiş yapsın

ABD’li hukuk profesörünün fikrini güçlendirmek için değindiği asıl nokta şu ki Yunanlılar eurodan ayrılıp daha istikrarlı ve güvenilir olan Türk Lirası’na geçebilir.

Türk Yunan Federasyonu’nun Yapısı Nasıl Olmalı ?

Ayrıca profesör ” Türkiye ve Yunanistan federasyon kurarsa federasyonun yapısı nasıl olmalı ? ” sorusuna da cevap veriyor. Profesörün önerisi iki kutuplu bir federatif yapı; Türkiye ile Yunanistan birleşirse ekonomik ve mali politika Ankara’dan yönetilmeli ev sosyal politika ise Atina’dan…

Profesöre göre Türkiye’nin son yıllardaki ekonomik iyileşmesi ve ilerleyişi gayet iyi. Ülke borcunu da iyi idare ediyor. Türkiye Yunanistan’ın borcunu tek seferde ödese bile İngiltere ve Fransa’nın borcundan daha az oranda borcu olur. Türkiye’nin ekonomisi zaten Avrupa’yla uyumlu bu yüzden Yunanlarda sorun yaşamazlar.

Hem Kıbrıs sorunu noktalanır hem de baklava ve dolmanın kime ait olduğu gibi kavgalar sonlanırdı diyor.

Bizce profesör kibarca borcu siz ödeyin demiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir