Zayıflama Hapları Zararlı Mıdır? | Yazan Gençlik

Zayıflama Hapları Zararlı Mıdır?

Fazla kilolara sahip olan kişiler bu kilolarından hızlı bir şekilde kurtulmak isterler. Spor, diyet, beslenme düzenini değiştirme gibi bir çok yöntemle sağlıklı bir şekilde zayıflamak mümkün. Bir diğer yandan da zayıflama hapları insanlara hızlı zayıflamayı vaat etmektedir. Peki, zayıflama hapları zararlı mıdır?

zayiflama-haplari

Zayıflama haplarının zararları, hapların içeriği araştırılınca ortaya çıkmaktadır. Bu tür ilaçlar çok eski zamanlardan beri üretilmekte ve insanlara satılmaktadır. İlk zamanlar oldukça ilgi gören hapların gerçek yüzü ise sonradan ortaya çıktı. Haplar nedeni ile hastalanan, aşırı kilo veren ve ölen kişiler olduğunda haplar üzerinde derin araştırmalar yapıldı ve bu ürünlerde Sibutramin kullanıldığı tespit edildi.

Sibutramin sadece obezite hastalarında kullanılan oldukça güçlü bir maddedir. Tek başına bu madde kişide kalp ritmi bozukluklarına ve bir çok yan etkiye sebep olabilmektedir. Zayıflama haplarında ise bu madde diğer kimyasallarla birleşerek kullanıldığı için yan etkiler daha hızlı görülmektedir. Günümüzdeki zayıflama hapları bu madde yasaklandığı için bu maddeyi kullanmamaktadır. Ancak tehlike yine de geçmiş değil.

Zayıflama haplarının formülünde bulunan etkenler vücudun metabolizmasını hızlandırmaktadır. Bunun yanı sıra vücuttaki vitaminleri hızlı bir şekilde düşürme etkisine sahiptir. Vitaminlerin seviyesinde oluşan düşme nedeni ile kalp rahatsızlıkları, tansiyon ve diğer hastalıkların daha hızlı bir şekilde görülmesi de normal olmaktadır. Vücudumuza verdiği bu zarar nedeni ile kişi istediği kiloya ulaşsa da başka hastalıkları çekmek zorunda kalabiliyor.

Bu nedenle zayıflamak için her zaman dengeli beslenme ve sporu tercih etmemiz  kaliteli yaşam sürmek adına oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir